کد خبر: ۱۱۲۸۷
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۳
سبزوار نیوز/مسئول اداره اوقاف و امور خیریه طرقبه و شاندیز، یکی از تحولات بزرگ در ۱۰۰ سال گذشته را راه‌اندازی سامانه بانک اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه عنوان کرد و گفت: این سامانه برای فعالیت‌های آینده بسیار مفید خواهد بود.

حجت‌الاسلام محمد صفر‌پور، مسئول اداره اوقاف و امور خیریه طرقبه و شاندیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی گفت: اگر امروز می‌بینید بخش اعظمی از موقوفات سبزوار و خوشاب به عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اختصاص یافته، دلیلش هدایت علما در زمان پهلوی بود که با عزاداری امام حسین(ع) مخالفت کرده و علما با راهنمایی مردم آن‌ها را برای حفظ شعائر اسلامی هدایت کردند از همین رو وقف برای عزاداری، اطعام و روضه‌خوانی اباعبدالله(ع) زیاد شد.

حجت‌الاسلام صفر‌پور با بیان اینکه در زمان‌های دیگر نیز علما و اندیشمندان جامعه بودند که نیازهای جامعه را برای وقف شناسایی کرده و مردم راهنمایی می‌کردند، ادامه داد: از آنجا که این افراد شرایط و نیازهای واقعی را درک کرده بودند، واقعیات جامعه را می‌دانستند.

وی با اشاره به اینکه علما و اندیشمندان جامعه باید اولویت‌ها را شناسایی کرده و به مردم ارائه کنند، تأکید کرد: آیا وقف کردن برای موارد غیر ضروری نیاز امروزی است یا مثلا وقف برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن که مقام معظم رهبری از آن به عنوان قتل و عام فرهنگی یاد می‌کنند، یک نیاز محسوب می‌شود.

مسئول اداره اوقاف و امور خیریه طرقبه و شاندیز با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در سبک زندگی اسلامی بیان کرد: چقدر ما به دنبال اجرای سبک زندگی اسلامی و معرفی و پیاده کردن این سبک در جامعه رفته‌ایم؟

دین و تدین مردم؛ مهم‌ترین پشتوانه وقف

وی مهم‌ترین پشتوانه وقف، دین و تدین مردم است، ابراز کرد: کارهای فرهنگی باید مردمی باشد، از قدیم هم این مردم بودند که در صحنه حضور داشتند؛ اگر وقفی نبود اداره اوقافی هم وجود نداشت زیرا این مردم بودند که موقوفات را ثبت کرده‌اند.

  رئیس پیشین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سبزوار با ذکر اینکه تا چه حد و چقدر می‌توانیم به موقوفات گذشتگان بسنده کنیم اضافه کرد: از ابتدای امسال در سبزوار موقوفات جدید در حد بسیار کمی بوده است.

راه‌اندازی سامانه بانک اطلاعاتی موقوفات؛ از تحولات بزرگ 100 سال اخیر

حجت‌الاسلام صفرپور با اشاره به ضرورت مدیریت و ساماندهی در برنامه‌های اوقاف، گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در این چند سال انجام شده، راه‌اندازی سامانه بانک اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه است که برای فعالیت‌های آینده بسیار مفید خواهد بود زیرا پایه برنامه‌ریزی اطلاعات، آمار است؛ ما در این سامانه با دسترسی سریع به پرونده‌ها، می‌توانیم مشاهده کنیم که چقدر از اجارات موقوفات پرداخت شده یا چقدر بدهکار هستند و موضوعات دیگر را بررسی کنیم که این امر یکی از تحولات بزرگ در 100 سال گذشته به شمار می‌رود.

وی با ذکر این نکته که مهم‌تر از برنامه‌ریزی، مطابق با برنامه حرکت کردن است، ابراز کرد: در وقف باید به روز باشیم در همین راستا یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اجرا شده در راستای فرمان مقام معظم رهبری و نیات واقفان ترویج حفظ قرآن و برنامه‌های قرآنی است.

صفرپور با اشاره به چگونگی تبلیغات برای وقف، اظهار کرد: همین که متولیان موقوفات را به درستی اجرا کنند و مردم این اجرای درست را مشاهده کنند، خودش بزرگ‌ترین تبلیغ برای وقف به شمار می‌رود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: