کد خبر: ۱۲۷۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶
رییس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
سبزوار نیوز/ رییس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: 90 درصد دانش آموزان مقطع ابتدایی زیرپوشش طرح وارنیش فلوراید تراپی قرار گرفتند.
به گزارش سبزوار نیوز،حمید صمد زاده در مراسم بهره برداری از یک پایگاه سلامت دهان و دندان در سبزوار اظهارداشت: حدود 7میلیون دانش آموز در 60 هزار مدرسه کشور تحت پوشش وارنیش قلوراید تراپی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه سلامت دهان و دندان در دانش آموزان مقطع ابتدایی از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت است تصریح کرد: در همین راستا 100 پایگاه سلامت بهداشت دهان و دندان در سطح مناطق مختلف کشور ایجاد شد.

صمد زاده با بیان اینکه خدمات دندانپزشکی در مناطق روستایی برای افراد زیر 14 سال زنان باردار و شیرده به صورت رایگان ارائه می شود تصریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت 20 میلیارد  تومان برای اجرای طرح وارنیش فلوراید در سطح مدارس هزینه شد.

وی با بیان اینکه  90 درصد دانش آموزان در مقطع ابتدایی با خطر پوسیدگی دندان مواجه هستند عنوان کرد: هر دانش آموز با سن 6 سال دارای پنج دندان و افراد در سنین 35 تا 45 سال دارای 13 دندان آسیب دیده و پنج دندان کشیده شده هستند.

صمد زاده عنوان کرد: در طرح تحول نظام سلامت حدود یک هزار و 200 نیرو در قالب دندانپزشک و مراقبان سلامت در مراکز بهداشتی و درمانی سطح کشور به کارگیری شدند.

وی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان پرداختی مردم 18 درصد در بخش بستری و 21 درصد در بخش درمان سرپایی کاهش یافت که امیداست با اختصاص اعتبارات میزان پرداختی مردم در بخش خدمات دندانپزشکی هم کاهش یابد.

** ارائه خدمات دندانپزشکی به یک هزار دانش آموز سبزواری
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در این مراسم گفت: نخستین پایگاه سیار سلامت دهان و دندان در مدرسه شهید الداغی واقع در یکی از مناطق محروم سبزوار راه اندازی شد که حدود هفت هزار دانش آموز در این منطقه تحت پوشش قرار می گیرند.
علیرضا مسلم افزود: با توجه به ضرورت افزایش ارائه خدمات سلامت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری پوسیدگی دندان در بین دانش آموزان در این منطقه طرح تبدیل این پایگاه سیار به پایگاه ثابت در دستور کار قرار گرفت.
مسلم گفت: این پایگاه ثابت در ساختمانی با 80 متر مربع زیربنا و با اعتبار 800 میلیون ریال راه اندازی شد.
مدیر آموزش و پرورش سبزوار هم در این مراسم گفت: یک پایگاه سلامت دهان و دندان دیگر در یکی از مناطق محروم شرق شهر سبزوار راه اندازی می شود.
مرتضی بینش افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش موضوع سلامت دانش آموزان مورد توجه و تاکید قرار دارد و در همین راستا آموزش و پرورش سبزوار برای ایجاد مراکز سلامت ویژه دانش آموزان همکاری لازم را با دانشگاه علوم پزشکی دارد.
در این مراسم تفاهمنامه همکاری در راستای توسعه خدمات داندانپزشکی ویژه دانش آموزان بین آموزش و پرورش و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار امضا شد.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: