کد خبر: ۶۴۷۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۹
 و روز به روز این ناخوشی بدتر و بدتر می شود. قناتی که روزگاری تا صدها متر زمین های کشاورزی را آبیاری می کرد و تعدادی زیادی از ساکنان را ارتزاق، اما این روزها، شرمنده همان تعداد اندک مردمانیست که سال های سال با نسیم و شفافیت آن بیل ها زده اند و نیز رنجور از مشاهده زمین هایی است که بایر شده و حتی قدرت زندگی به زمین های در حال آبیاری را ندارد.
این وضع نابسامان به گونه ای است که یک قطعه زمین آبیاری شده در طول۲۰دقیقه در ۳ سال پیش، اکنون آبیاری آن بیش از ۴ ساعت طول می کشد و همین شده که محصولات زراعی بهمن آباد به شدت کاهش یافته و حالا مردم برای تامین مایحتاج خود (گندم، جو و غیره) ناچار به خرید از روستاهای دیگر شده اند!!!! حتی امسال نیز به گفته ساکنان، امکان کشت زمین وجود ندارد و آماده سازی زمین، کاری عبث تلقی می شود.
پیش از این نیز همین قنات به دلایل مختلف از جمله تخریب دهانه حلقه های چاه بر اثر سیل، ۲ بار به خشکی گرایید اما با همت اهالی این مشکلات رفع شد. به طوری که بیش از ۲۰ سال است مردم به صورت خودیاری، هزینه های زیادی برای لایروبی و مرمت قنات صرف کرده اند، مقداری نیز بودجه دولتی در این زمینه پرداخت شد و این امر، توانست میزان آب جاری را حفظ کرده و بحران های پیش رو را دور کند. اما امروز اغلب مردم بنا به علل مختلف از جمله کمبود امکانات رفاهی مناسب به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند و درنتیجه تعداد کم ساکنان توانایی و اراده گذشته را ندارند. بنابراین بحران قنات بهمن آباد در سال های اخیر بسیار جدی شده و همان گونه که اشاره شد، امیدی به برداشت محصول در سال آینده وجود ندارد.
البته بهمن آبادی های ساکن تهران در حال جمع آوری پول برای مرمت قنات هستند، اما واقعیت این است که اقدام اساسی و موثر برای احیای قنات بهمن آباد، علاوه بر خودیاری مردمی، حمایت مجلس و دولت را نیز به طور جدی می طلبد. در غیر این صورت، با فرا رسیدن مرگ قنات بهمن آباد، رکود بر بهمن آباد غلبه یافته و بدون شک، این روستا به قلعه ارواح تبدیل خواهد شد.
آیا مسئولان کشور، می توانند بپذیرند که روستاهای کشور همچون بهمن آباد که قنات هایی با سابقه صدها ساله دارد، بر اثر بی توجهی نابود شود؟!! قنات هایی که در روزگار قدیم با مشقت های فراوان احداث شده و سال های سال بدون بودجه های دولتی حیات داشته و متاسفانه حالا به این روز افتاده است؛ آن هم در کشوری که نقاط کویری آن با کم آبی مواجه است و وجود قنات ها نقش بسیاری در رونق کشاورزی و حیات انسانی و در نتیجه ممانعت از مهاجرت شهری داشته است.
گذشته از اینها، آیا روستائیان از بودجه های کشور در ایجاد رفاه عادلانه سهم ندارند و بودجه های کلان کشور باید به رفاه شهرهای بزرگ اختصاص یابد؟ متاسفانه بهترین امکانات در شهرهای بزرگ متمرکز شده و روستائیان، علاوه بر اینکه نباید از رفاه نسبی بهره برند، از سوی شهری ها نیز باید با واژه توهین آمیز «دهاتی» مواجه شوند. اختصاص بودجه برای احیای قنات روستاها، بخشی کوچک از ایجاد رفاه عادلانه است.
امید است نمایندگان محترم شهرستان سبزوار و مسئولان دولتی این شهرستان (فرماندار محترم شهرستان های سبزوار و داورزن، روسای محترم ادارات جهاد کشاورزی سبزوار و داورزن و غیره)، نگاهی جدی به وضع بغرنج قنات بهمن آباد و مردم آن داشته باشند و تلاش کنند طی ۲ ماهه آتی نسبت به اختصاص بودجه مناسب برای احیای قنات اقدام شود تا حداقل کشاورزی روستا در سال آینده دوباره جان بگیرد و نشاط در میان اهالی رونق گیرد.

تهیه و تنظیم: یوسف بهمن آبادی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
سبزواری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۶
0
0
آقا به داد بهمن آباد برسید .............