کد خبر: ۶۶۶۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۳
سبزوار نیوز/ عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر از غریب بودن امامزاده حسن ماه رو در سبزوار خبر داد.

حسین کارگری در گفتگو با خبرنگار ما گفت:  این امامزاده سومین پشت ازامام حسن مجتبی (ع) می باشد و تنها امامزاده ای است که در تاریخ بیهقی به آن تاکید شده این امامزاده در بین چهار راه امامزاده و درب روبروی مدرسه فصیحیه به سمت کوچه گلستان دفن می باشد.

وی در خصوص غریب ماندن این امامزاده در سبزوار می گوید: نام فعلی این شهرستان دارای قدمتی هزار ساله می باشد و قبل از آن  ساسویه آباد یا همان ساسان آباد بود که بعد ها به بیهق و بعد سبزوار نامگذاری شد که در تاریخ بیهقی به خوبی به آن  اشاره شده است هنگامی که نادر شاه در این منطقه حکومت می کرد به لحاظ دشمنی که با اهل بیت داشت دستور تخریب این امامزاده و ترسیم خیابان بیهق را صادر کرد.

خیابان بیهق لطمه ای جبران ناپذیر به اثرهای تاریخی شهرستان وارد کرده است

 کارگری ادامه داد: رضا شاه با این تفکر که اگر خیابان از روی دست راست من گذشت دست مرا هم قطع کنید و سپس خیابان بیهق را از روی امامزاده حسن ماه رو طراحی  و آن را در زیر خروارها خاک مدفون کردندبه این ترتیب  باعث شد تا سال های طولانی این امامزاده در سبزوار در غربت و تنهایی باقی بماند.

عضو شورای اسلامی شهر  با تاکید بر اینکه خیابان بیهق لطمه ای جبران ناپذیر به اثر های تاریخی سبزوار وارد کرده اظهار داشت: هنگامی که این خیابان ساخته شد قسمتی از امامزاده یحیی (ع) ورودی مسجد جامع، مقبره شریعتمدار و ...که در مسیر خیابان بیهق قرار داشت تخریب شد.

کارگری با ابراز گلایه از اینکه بارها در جلسات مختلف پیشنهاد حفاری و از غربت درآوردن امامزاده حسن ماه رو(ع) را مطرح کرده ام اظهار داشت: مردم با دیدن  مکانی در خواب، پول روی هم می گذارند و مکان مورد تائید را مقبره می کنند از 1200 امامزاده ای که وجود دارد چه تعداد دارای سند رسمی است با جرات می توانم بگویم که خود اداره اوقاف نیز اطلاع دقیقی از این موضوع ندارد.

 وی ادامه داد: متاسفانه همه به عرف توجه می کنند اما امامزاده حسن ماه رو(ع) که عرف ندارد این ثبت تاریخ است این جای تاسف است که  مسئولین شهرستان از این موضوع مهم غافلند و همت نمی کنند تا این امامزاده را از غریبی دربیاورند.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر در ادامه این مطلب گفت: سرهنگ وثوق در قبل از انقلاب رئیس شهربانی سبزوار بود که جدا از فعالیت های نظامی کارهای عام المنفعه انجام می داد همان زمان کارونسرای گدایان دز میدان بار قدیم سبزوار(بازار روز) قرار داشت وی در نخستین اقدام تمامی گدایان را از این کارونسرا بیرون کرد و با بازسزای غرفه ها فروشندگان میوه و تره بار را که قبلا در کنار و گوشته شهر اقدام به خرید و فروش می کردند در این میدان بار ساماندهی کرد.

کارگری ادامه داد: این فرد از وجود چنین امامزاده ای در سبزوار خبر داشت و  طبق اعتقادات خود  در محل دفن امامزاده تابلویی دوربرگردان ممنوع نصب کرد به این ترتیب قدیمی های  سبزوار و کاسب ها که صبح هنگام برای بازکرده مغازه های خود بیرون می آمدنددر مسیر چهاره راه امامزاده و  اول دروازه عراق به امامزاده یحیی(ع) و امامزاده  حسن(ع) سلام می دادند.

وی  با ابراز تاسف گفت: با اینکه بارها این مطلب را به گوش مسئولین رسانده ام چرا این امامزاده چرا باید در سبزوار در غریبی مدفون باشد در دومین دوره از شورای اسلامی شهر آقای صدر زاده رئیس سازمان بهسازی  و نوسازی شهرداری بود  طبق صحبت هایی که با وی داشتم پیگیر بودند تا اقداماتی برای حفاری و خارج کردن این امامزاده  و همچنین غربت امامزاده شعیب (ع) و وصل آن به کمربندی انجام شود که متاسفانه بعد از تغییر صدرزاده این موضوع نیز به تعویق افتاد.

کارگری خواستار پیگیری این موضوع توسط مسئولین شهرستان شد و افزود: امیدواریم در آینده ای نزدیک با همکاری مردم سومین پشت از امام حسن مجتبی(ع) که هم اکنون در خیابان بیهق  سبزوار درغربت به سر می برد به بیرون کشیده شود و این آرزوی دیرینه  تحقق پیدا کند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
خمول خان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۵
0
1
اصولا غربت چیز بدیست . مخصوصا وقتی دست نامردی و نامردمی در کار باشد . آنجا دیگر می شود جگر سوز . نمی دانم این نادر گور به گور شده نان و آبش کم بوده که سر از هر نقطه این آب و خاک که بگویی در آورده و زخمی آرام بر دل این مردم انداخته یا دل این مردم خیلی نازک بوده که به اخمی هم زخم بر می داشته . راستش را بخواهید من فکر می کنم این تخریبهای اماکن تاریخی که ملک شخصی هستند و از قضا شماره ثبت ملی هم داشتند و در دهه اخیر بسیار در این دیار اتفاق افتاد به دستور همین پدر صلواتی ( نادر خان) اتفاق افتاده .
(این قسمت را در گوشی بخوانید) شنیده ها هاکی از آن است که پرهو این ملعون در اطراف سرای روسها ، کاروانسرای مهر ، کاروانسرای عربها ، خانه ملا شمس و چندین خانه متروک (ثبت شده میراث فرهنگی) دیگر رویت شده .
وا... ما چه می کشیم از دست این ارواح خبیث سرگردان . دمت همیشه گرم کارگری بزرگ که چونان چراغی هستی مارا در تاریکی جهل .