کد خبر: ۶۸۷۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۸
سبزوار نیوز/دانشگاه است که دانشجویان برای طی تحصیلات عالیه پس از طی مراحلی نظیر کنکور به آن راه پیدا میکند.

دولت ها نیز برای اتقا سطح تحصیلات عالیه جوانان در کشورهایشان برای آنان شرایطی را فراه میکنند تا این دانشجویان در یک فضای بی دغدغه و آرام به تحصیلات خود بپردازند تا بتوانند برای آینده کشورشان مفید و ارزشمند واقع شوند .

امروز توسعه هرکشوری در گروه توسعه دانش و ثروت آن کشور است .

از گذشته تاکنون نیز در کشورما دانشگاههای زیادی پا به عرصه تولید علم و آموزش جوانان در راستای نیاز کشور و حرکت به سمت توسعه و پیشرفت ایجاد شده اند. دانشگاههای دولتی ,آزاداسلامی,پیام نور ,علمی و کاربردی و امروز شاهد حضور دانشگاههای نسل سومی فناوری های نوین هستم .

اما متاسفانه علارغم قوانین حمایتی از حقوق دانشجویان در شهرستانی به نام جغتای دانشگاه پیام نوری احداث شده که متاسفانه کمترین امکانات یک دانشگاه را هم ندارد

.دانشجویان این دانشگاه در فضایی در حال تحصیلندکه به گفته­ی خودشان هیچ شباهتی به دانشگاه ندارد.

آن ها سال هاست کهبا مشکلات ریز و درشتی دست و پنجه نرم می کنند؛ مشکلاتی که گویی قرار نیست هیچ گاه پاسخ گویی برای رفع آن هاپیدا شودو شاید به همین دلیل بود که دانشجویانی که حاضر به گفت و گو در این زمینه با ما شدند خواستند نامی از آن ها برده نشود.

مشکلات و نیازهایی که دانشجویان این دانشگاه آن ها را مطرح می کنند شاملبخش های مختلف علمی- آموزشی، فرهنگی و... است.

یکی از دانشجویان این دانشگاه با انتقاد شدید از فضای نامناسب دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: دانشگاه پیام نور واحد جغتای فضای اختصاصی تحت عنوان ساختمان اداری که به دانشگاه شباهت داشته باشد برای خود ندارد و این مساله سبب شده است تا کلاس های درسی دانشگاه در یک محل ثابتی برگزار نشود.

وی افزود: نبود این فضای آموزشی باعث شده تا  اغلب کلاس های درس این دانشگاه در زمان های نامناسب ومعمولا بعد از ظهر ها تشکیل شود.

وی خاطرنشان کرد: کلاس های نوبت صبح در یک مکان و کلاس های نوبت بعداز ظهر در مکانیدیگری برگزار میگردد و این آشفتگی ها نیز باعث شده تا  دانشجویان  نیز تحت تاثیر این مشکلات گردند,چنان که بسیاری ترجیح می دهند هرگز در این کلاس ها شرکت نکنند.

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه با اشاره به وضعیت نامناسب بهداشتی محیط و فضای دانشگاه گفت: متاسفانه چنین محیطی در شان یک دانشگاه نیست.

دانشجوی دیگری که در تابستان گذشته برای انجام امور اداری خود بارها در پشت درهای بسته­ی بخش اداری و آموزشی دانشگاه مانده بود با دلخوری عنوان کرد: گمان می کنم مسئولین دانشگاه در ایام تابستان اصلا در محل کار خود حاضر نمی شوند و فقط در ایام نزدیک به امتحانات قسمت اداری دانشگاه پیام نور جغتای فعال می شود.

دانشجوی دیگری هم جوابگو نبودن مسئولین بخش اداری دانشگاه در ایام تابستان را معضل بزرگی برای دانشجویان به ویژه دانشجویان غیربومی دانست و گفت: متاسفانه بارها دانشجویان راه دور برای انجام کارهای آموزشی به جغتای سفر کرده ایم اما با مشکلات و دردسرهای بسیاری مواجه شدیم از جمله عدم حضور به موقع مسئولان در قسمت اداری و بخش آموزشی.

پایین بودن سطح کیفی دانشگاه از نظر علمی موضوع دیگری بود که برخی از دانشجویان به آن اشاره داشتند.

 

دانشجویی گفت: بالانبودن سطح علمی بعضی از مدرسان دانشگاه و نیز استفاده از مدرسان سطح دبیرستان، انگیزه دانشجویان رابرای شرکت در کلاس ها و نیز فعالیت های علمی که اساس پیشرفت هر دانشگاهی است،پایین آورده است.

وی در ادامه گفت: کتابخانه­ی دانشگاه نیز بسیار کوچک و بدون امکانات و منابع دست اول پژوهشی است.

این دانشجوی ترم 7 رشته حقوق ادامه داد: از طرفی کتابخانه عمومی شهر جغتای نیز فاقد بسیاری از منابع دانشگاهی است و به این ترتیب باید گفت دانشجویان این شهر بدون هیچ منبع و کتب علمی تحصیل می کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در زمینه استفاده از فضای مجازی هم در این دانشگاه، هیچ امکانات مناسبی در نظر گرفته نشده است و همه این مسایل  دانشجویان این دانشگاه را در محدودیت علمی قرار داده است.

دانشجویان دیگری هم بودند که بی توجهی به فعالیت های فرهنگی در سطح دانشگاه را مطرح نمودند و بیان داشتند: بسیاری از کانون ها و انجمن های فرهنگی در دانشگاه جغتای وجود خارجی ندارند و فعالیت تعداد موجود هم در سطح دانشگاه بسیار کمرنگ است.

دانشجوی دیگری نیز از پیگیری مطلبات دانشجویان و انتقال آن به مدیریت دانشگاه سخن گفت و ادامه داد: مدیریت دانشگاه نیز از نبود امکانات و فضای آموزشی این دانشگاه سخن میگوید و ما را به فرمانداری و نهادهای دیگر ارجاع میدهد.

البته این نکته نیز ناگفته نماند که ریاست دانشگاه پیام نور جغتای و مجموعه همکاران ایشان تلاش های زیادی را برای ارتقا این دانشگاه انجام داده اند و باید قدر دان زحمات آنان نیز بود.

البته دانشجویان این دانشگاه برای احقاق خود به فرمانداری جغتای مراجعه نمودند.

فرماندار جغتای و رییس هیات امنای دانشگاه پام نور جغتای در پاسخ به مشکلات این دانشگاه گفت:که هیات امنا این دانشگاه همه تلاش خود را برای احداث ساختمان این دانشگاه کرده است وحتی بیش از تعهدات خود برای احداث این دانشگاه گام برداشته است.

مهندس هنرور در حالی که حتی از جای خود برای احوال پرسی از دانشجویان برنخواست در این دیدار گفت: شهرستان جغتای ساختمان و امکانات اختصاص فضای آموزشی به دانشجویان دانشگاه پیام نور را ندارد و باید مدیریت دانشگاه دراین زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

نماینده عالی دولت درشهرستان جغتای تصریح کرد: احداث ساختمان دانشگاه از مصوبات سفر ریاست محترم جمهور به این شهرستان است که باید از سوی دانشگاه پیام نور کشورتامین اعتبار شود تا هرچه سریعتر دانشجویان این دانشگاه نیز سر و سامان یابند.

هنرور در این دیدار یادآورشد: در این زمینه پیگیری هایی نیز فرمانداری و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی  صورت گرفته که امیدواریم در آینده نزدیک محقق شود.

نکته قابل تامل در اینجا آن است که چرا مسئولن دانشگاه پیام نور کشور بدون توجه به کمبود و در برخی موارد نبود امکانات اقدام به دادن امتیاز راه اندازی این دانشگاه در این شهرستان کرده اند.

چرا مسئولین دانشگاه پیام نور کشور علارغم افزایش شهریه ها اقدامی را برای ساخت ساختمان اصلی دانشگاه دراین شهرستان نمیکنند.

و نکته آخر آنکه آیا پذیرفتن امتیاز راه اندازی دانشگاه توسط مسئولین فعلی آن و که باعث عدم رضایت دانشجویان این دانشگاه است اقدام درستی بوده یاخیر ؟؟

 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: