شناسایی 490 معلول در شهرستان جوین

کاظم شبانی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: این معلولان در 17 روستای بخش های مرکزی و عطاملک این شهرستان که حدود 30 هزار نفر جمعیت دارند شناسایی شده اند.
وی با بیان اینکه هم اکنون 40 درصد روستاهای جوین زیرپوشش طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار گرفته اند اظهار کرد: طبق دستورالعمل سازمان بهزیستی تا پایان شهریور ماه امسال صد در صد روستاهای این شهرستان زیرپوشش این طرح قرار می گیرند.
وی با اشاره به فعال بودن شورای توانبخشی مبتنی بر جامعه در جوین ادامه داد: برای اجرای این طرح 13 نفر به عنوان تسهیلگر محلی (توان یار) و میانی با اداره بهزیستی جوین همکاری می کنند.
رییس اداره بهزیستی جوین گفت: در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه سعی می شود مشکلات معلول با مشارکت جامعه ای که در آن زندگی می کند برطرف شود.
شبانی افزود: طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه رویکرد مشارکتی با همکاری معلول، خانواده وی، دهیاری ها، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، پایگاه و مراکز بهداشت و بهزیستی دارد.
وی با بیان اینکه در این طرح معلولان پس از شناسایی نیازسنجی می شوند ادامه داد: آموزش، مناسب سازی منازل، اشتغالزایی و حمایت های اجتماعی و اقتصادی از خدماتی است که به این معلولان داده شده است.
رییس اداره بهزیستی جوین اظهار کرد: در اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه پنج سالمند بیش از 60 سال، معلول و بی سرپرست در این شهرستان شناسایی شده اند که به مراکز سالمندان سبزوار معرفی شده اند.
هم اکنون یکهزار و 200 مددجو زیرپوشش اداره بهزیستی جوین هستند.
شهرستان جوین با مرکزیت شهر نقاب و 50 هزار نفر جمعیت در 320 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. ایرنا