دکتر قاسم غنی

 دکتر قاسم غنی، پزشک و سیاستمداری توانا است ادیبی که باآثار ارزشمند و خدمت های ماندگارش به این مرز و بوم، نام و یاد خود را در تاریخ معاصر ایران جاودان ساخت دکتر غنی در سال 1272 هجری خورشیدی در سبزوار دیده به جهان گشود وی تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش سبزوار سپری کرد و بعد از آن برای ادامه تحصیلات به مدرسه دارالفنون به تهران رفت و به فراگیری زبان های خارجی از جمله فرانسه نیز مشغول شد.
این پزشک ادیب سبزواری پس از اخذ مدرک دیپلم به لبنان رفت و تحصیلات خویش را در رشته ی پزشکی مدرسه سن ژوزف ادامه داد وی در کنار تحصیل زبان عربی و انگلیسی را به طور کامل فرا گرفت.
پس از پایان دوره دکترا، دکتر غنی به ایران بازگشت و به عنوان پزشک در سبزوار خدمت کرد  در زندگینامه خودنوشت دکتر غنی موجود است  که " من به سبزوار آمدم  تا مقداری رفع دلتنگی شود هنگامی که به سبزوار رسیدم وضعیت بسیار نامناسب درمانی و بهداشتی مردم  که همه احوالات ان ها را تحت تاثیر خود قرار داده بود را مشاهده کردم و همان زمان شروع به درمان بیماران کردم"

مهارت دکتر غنی به حدی بود که مورد اطمینان مردم سبزوار قرار گرفت بیماران مختلفی از شهرستان های مجاور برای درمان به سبزوار می آمدند مثال های متعددی در باب خاصیت شفابخشی ایشان که ناشی از مهارت و درستی وی بود باعث مراجعه مردم از اقصی نقاط کشور به سبزوار می شد.

دکتر قاسم غنی اولین پزشک مدرن سبزوار بود در زندگینامه این پزشک نامدار سبزواری مشهود است که بعد از مدتی از اقامت ایشان در سبزوار وی برای ادامه تحصیلات قصد رفتن کرد اما هنگامی که متوجه شد نیاز بهداشتی و درمانی مردم این خطه بسیار زیاد است که نمی تواند از آن چشم پوشی کند با کمک خیرین و  سرمایه سالار حشمت حاکم وقت سبزوار بیمارستان حشمتیه را پایه گذاری کرد تا در این مرکز شروع به خدمت کند.

گرم و خشک بودن هوا و کمبود آب در سبزوار باعث شده بود تا فضای سبز در این منطقه در حد بسیار ضعیفی باشد فضای بیمارستان نیازمند یک فضای سبز بود وی می نویسد در زمان تاسیس بیمارستان حشمتیه درختان کاج را در حالی که ریشه های آن پر از گل بود شبانه بر روی قاطر می بستند و از جنوب خراسان به سبزوار می آورند تا فضای درخور شانی برای سبزوار فراهم کنند.

بعد از تاسیس بیمارستان حشمتیه در سال 1298 هجری شمسی ، نخستین بیمارستان بزرگ در سطح استان خراسان ساخته شد جایگاه این منطقه به لحاظ قطب بودن پزشکی از شهرهای اطراف از جمله مشهد بالاتر است افراد برای طبابت از سراسر استان به سبزوار می آمدند سه سال از فعالیت درمانی بیمارستان حشمتیه گذشته بود که استارت ساخت بیمارستان امام رضا(ع) در مشهد زده شد

دکتر غنی همان زمان به تعدادی از مردم آموزش داد تا بتواند به عنوان بهیار و تزریقات چی از آن ها کمک گیرد و این پزشک متبحر  جهانی با در اختیار گذاشتن  علم خود به مردم سبب ایجاد اشتغال برای تعداد بسیار زیادی از شهروندان شد وی با ساخت بیمارستان حشمتیه بهداشت و درمان نوین را در سبزوار پایه گذاری کرد و همچنان برای به روز کردن علم خود با اساتید متبحر دیگر در ارتباط بود که بعد از مدتی پزشکان متعددی به دعوت ایشان به سبزوار آمدند و در حوزه درمانی و بهداشتی در این شهرستان خدمات ارزنده ای را ارائه دادند.
استاد غنی علاوه بر طبابت سیاست مدار متبحری بود وی چهار دوره نماینده مردم مشهد در مجلس شورای ملی بود و همزمان در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به امر آموزش مشغول بود.
این سیاستمدار در 1322 هجری خورشیدی عهده دار وزارت بهداری در کابینه ی علی سهیلی شد و همچنین در دوره ی نخست وزیری محمد ساعد تا 1323 هجری خورشیدی وزیر فرهنگ کشور بود.
وی به عنوان یکی از اعضای هیات نمایندگی ایران در کنفرانس سان فرانسیسکو در 1323 هجری خورشیدی، در جلسات پایه گذاری سازمان ملل متحد شرکت داشت.
دکتر قاسم غنی در دوره ی ملی کردن صنعت نفت تلاش و کوشش محمد مصدق را مورد تایید قرار داد و از آن حمایت کرد. استاد غنی مدتی به عنوان سفیر ایران در مصر مشغول به کار بود و در این دوره خدمت های ارزنده ای را از خود به یادگار گذاشت. همچنین وی پس از چندی سفیر ایران در ترکیه شد.
این ادیب فرزانه از خود آثار ارزنده ی بسیاری به جز آثار معنوی در وضعیت سلامت و درمان به یادگار گذاشته است که از آن میان می توان به رساله ابن سینا، بحث در آثار و افکار و احوال حافظ، بحثی در تصوف، بحثی در سیاست، معرفةالنفس و ترجمه کتاب های بریان پزی ملکه سبا، عصیان فرشتگان و تائیس آناتول فرانس اشاره کرد.